Školská jedáleň

Organizácia školského stravovania

Možnosti úhrady stravného:
* trvalý príkaz   * internetbanking  * vklad na účet

Platbu za stravné je potrebné realizovať mesačne vopred do 25. dňa v mesiaci na účet
IBAN: SK0975000000004008421385

Do správy pre prijímateľa je potrebné uviesť:
- meno a priezvisko stravníka
- triedu

Stravné je potrebné uhradiť do 25. dňa mesiac vopred

Možnosti odhlasovania zo stravy:
- telefonicky na tel. č.: +421 905 298 755, +421 51 773 30 67
- mailom na: sjbudovatelska@gmail.com

Prihlásiť na stravu, alebo odhlásiť dieťa zo stravy je potrebné 24 hodín vopred, najneskôr však do 14.00 hod. deň vopred. Z dôvodu dodržiavania záväzných platných predpisov pre školské stravovanie (Zásady správnej výrobnej praxe - HACCP a pod.) nie je možné odhlásiť stravu ráno v daný deň. V prvý deň choroby je možné neodhlásenú stravu odobrať do obedára v čase od 11.15 - 11.30 hod.

Za neodobratú alebo včas neodhlásenú stravu sa finančná ani vecná náhrada neposkytuje.

Dieťa z rodiny s rizikom sociálneho vylúčenia /hmotná núdza/ má nárok na stravu za znížený poplatok iba v prípade, ak sa zúčastní výchovno-vzdelávacej činnosti. Preto je zákonný zástupca dieťaťa povinný v prípade neúčasti svojho dieťaťa na výchovno-vzdelávacej činnosti dieťa zo stravy včas odhlásiť, alebo uhradiť plnú úhradu za jedlo.

Diétne stravovanie – bezlepková diéta (celiakia):

Diétna strava sa poskytuje deťom, u ktorých podľa posúdenia odborného lekára (gastroenterológa) zdravotný stav vyžaduje osobitné stravovanie, čo je potrebné preukázať lekárskym potvrdením.

Rozpis diét v ZŠ a MŠ mesta Prešov - kliknite sem:

Samozrejmosťou je aj zdravý pitný režim. Zároveň uplatňujeme aj celospoločenský program podpory zdravia Ovocie a zelenina do škôl a Mliečny program.

Teší sa na Vás a dobrú chuť v tomto školskom roku Vám želá kolektív zamestnancov školskej jedálne pri MŠ Budovateľská 8 Prešove

Zápisný lístok stravníka na stiahnutie v stiahnite si pdf

Rozpis diét v ZŠ a MŠ mesta Prešov na stiahnutie v stiahnite si pdf

Vyjadrenie ÚVZ SR

Jedálny lístok na škôlkarský týždeň od 19.08.2019 do 23.08.2019

Mňamky zo školskej kuchyne

OŠKaŠ MsÚ v Prešove pripravil publikáciu receptúr školských jedální upravených pre potreby bežnej rodiny pod názvom "Mňamky zo školskej kuchyne".

na stiahnutie v stiahnite si pdf

Ďalšie informácie nájdete na http://www.skolskyurad.presov.sk/portal/?c=12&id=158.

Šaláty zo školskej kuchyne

na stiahnutie v stiahnite si pdf

Naša škola je zapojená do týchto projektov, ktoré sa týkajú školského stravovania:

,,Program ovocie a zelenina do škôl“

Detská obezita predstavuje akútnu zdravotnú krízu. Preto sme sa zapojili do programu školské ovocie a zelenina s cieľom zlepšiť stravovacie návyky detí, podporiť spotrebu ovocia a zeleniny a znížiť výskyt obezity. Takmer tri štvrtiny ceny ovocia a zeleniny do školy dodávaného v rámci tohto programu prepláca EÚ. Rodičia detí uhradia zvyšných 27 percent.
Vďaka projektu tak deti dostávajú celkovo šesť dotovaných základných druhov ovocia, päť druhov zeleniny a tri druhy ovocných či zeleninových štiav. Deti tak môžu konzumovať čerstvé ovocie a zeleninu vypestované v našich podmienkach.

Ciele programu:
- zvýšiť spotrebu ovocia a zeleniny u detí predškolského a školského veku
- zmeniť stravovacie návyky u detí už v rannom veku
- znížiť výskyt nadhmotnosti a obezity u detí
- podporiť zdravú výživu a zvýšiť informovanosť o výživovej hodnote jednotlivých druhov ovocia a zeleniny

Ďalšie informácie nájdete na www.skolskeovocie.sk.

,,Školské mlieko“

Školský mliečny program s využitím dotácií z rozpočtu EÚ sa spustil v septembri 2004. Na jeho financovaní sa podieľa Európska únia i rezort pôdohospodárstva. Jeho cieľom je podporiť zdravú výživu detí prostredníctvom zvýšenia konzumácie mlieka a mliečnych výrobkov.
Deťom sú mliečne výrobky zahrnuté v cene stravného lístka. Naviac, vďaka dotácii, môžu jedálne spestriť ponuku o ďalšie zdravé potraviny, napríklad o ovocie či zeleninu. Pritom cena stravného lístka zostane na rovnakej úrovni. Maximálne sumy hradené rodičom sú pritom pevne stanovené nariadením vlády SR.

Podmienky poskytovania dotovaného mlieka a mliečnych výrobkov:

Každá zásobovaná škola sa musí písomne zaviazať, že:
- mlieko a mliečne výrobky, na ktoré sa poskytuje pomoc, nebude používať pri príprave jedál, pričom za prípravu jedál sa nepovažuje samotné zohriatie mlieka ani pridanie napr. kakaa, ovocia alebo marmelády
- tieto výrobky budú určené len na spotrebu detí v ich škole
- u tohto mlieka a mliečnych výrobkov bude viesť oddelenú evidenciu o dodávkach, spotrebe a úhradách prijatých od žiakov
- neprekročí maximálnu dennú dávku

Ďalšie informácie nájdete na www.skolskemlieko.sk.

,,Žime zdravo“

V minulom roku mesto Prešov rozbehlo aj projekt Žime zdravo, ktorý spadal pod taktovku Odboru školstva, kultúry a športu. Do tohto dlhodobého projektu patria okrem iného aj školské jedálne, v ktorých sa v septembri spustil doplnkový projekt diétneho stravovania pre deti s nariadenou špeciálnou výživou. Zahŕňa tri základné druhy diét:
- šetriacu
- celiatickú
- diabetickú

Rodič dieťaťa potrebuje potvrdenie od odborného lekára, aby mohol túto možnosť využívať.